A tegnapi napon volt szerencsém részt venni a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) szervezésében megrendezett szántóföldi szakmai napon. Nagy reményekkel érkeztem, hiszen az előadók között egy államtitkár és két helyettes államtitkár is szerepelt.
Mindig szívesen járok az ilyen jól megszervezett, nagy tömegeket vonzó, a mezőgazdasági gépek széles hadát felvonultató kiállításokra. Sajnálatos módon, az utóbbi években egyszerűen kín szenvedés eljutni a Hungexpo bejáratáig a Hungária körúttól egy óra alatt lehet elaraszolni a parkolókig. (Jó volna ha valami alternatív megközelítési lehetőséget beiktatnának a közeljövőben.)
A kiállítást a rossz időjárás ellenére is hatalmas érdeklődés övezte, a pénztáraknál kígyózó sorok álltak, de szerencsére a bejutásra már nem kellett túl sok időt elpazarolni, a pénztárosok profin végezték a munkájukat. A belépést követően azonnal a G pavilon felé vettem az irányt a GOSZ standját és a fórum helyszínét keresve. Mire bekecmeregtem a tömegen keresztül az előadások mér elkezdődtek. (Megjegyezném, hogy a GOSZ munkatársai kitettek magukért, minden tökéletesen le volt szervezve, ebből a szempontból hiányosságra nem lehet panasz, tökéletes volt a vendéglátás. Az érdeklődést jól mutatta, hogy a nézőtéren csak itt-ott volt egy-két üres szék.)
Sajnálatos módon az előadások színvonala már koránt sem volt ilyen kedvező. Az elhangzottakat gyakorlatilag egy jobban felkészített felsős általános iskolás is eltudta volna mondani, a beszédeknek pedig napirendhez természetesen semmi köze sem volt. A magyar gazdaság lehetőségeit továbbra is csak sejtjük, illetve megpróbáljuk saját magunk kitalálni, mert sajnos ezekre tegnap sem derült fény.
Ismételten kénytelen voltam meghallgatni, hogy a magyar szakemberek milyen óriási harcokat vívnak az Európai Bizottsággal olyan súlyos kérdésekben, mint hogy milyen mértékű öntözést enged támogatni az Európai Unió. Igaz, hogy itthon évek óta csak dumálnak az öntözés fejlesztéséről, érdemi lépések eddig nem történtek ennek előremozdítása érdekében... Sőt, a víztársulatok szétverésével még tovább rontották a helyzetet. Az öntözéshez kapcsolódó bürokráciát csak egy nagyon kicsit sikerült csökkenteni.
Természetesen most sem lehetett megúszni, hogy mekkora sikertörténet, hogy Magyarország számára 2020-ig biztosítottak az Európai Uniós támogatások, csak éppen azt nem tudtuk meg, hogy kinek fog járni és mennyi. Elhangzott viszont, hogy kiemelten kívánnak a jövőben foglalkozni az agrár szakképzés fejlesztésével, régi magas színvonalának és megbecsülésének visszaállításával. Konkrétumok itt sem voltak, úgyhogy gyanítani lehet, hogy még a szeptemberben induló képzések esetén nem fogunk túl sok változást észrevenni. Azonban ha olyan jól sikerült projekt lesz, mint az újraindított vájár képzés, akkor nincs mitől tartanunk.
Komolyan elgondolkodom ilyenkor, hogy legközelebb több idő fordítsak a gépek nézegetésére, mint az ilyen semmitmondó előadások meghallgatására. Már csak a sok. messziről érkezett gazdálkodókra való tekintettel is mondhattak volna valami hasznosat....
desztillacio